GENEL SEKRETER

Yunus FATİH KADİROĞLU

BEBKA Genel Sekreter Vekili & Bursa Vali Yardımcısı

 

 

 

Genel Sekreter Sunuşu

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA); Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında koordinasyon ve işbirliğini geliştirerek kalkınmaya yön veren, yerel sorunlara çözümler sunan, sürdürülebilir kalkınmaya hizmet eden bir kurumdur. 

 

BEBKA olarak misyonumuz; bölgemizin kalkınması için temel ilkeleri belirlemek ve gerekli planlamaları yapmak, yerel sahiplenmeyi harekete geçirmek için bölge kurum ve kuruluşlarını desteklemek ve bölge potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için ilgili kurum ve kuruluşları yönlendirmektir.

 

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı tarafından 2010 yılından bugüne kadar yürütülen mali destek programlarına 129 milyon TL’lik bütçe ayrılmış olup, destek programlarına 1160 başvuru yapılmış ve toplam 313 proje başarılı bulunarak destek almaya hak kazanmıştır. 2010 yılından bugüne kadar yürütülen projeler ile eş finansman katkıları ile birlikte yaklaşık 178 milyon TL’lik yatırım bölgeye kazandırıldı. Teknik Destek Programları kapsamında ise toplamda 276 adet projeye destek verilmiştir. Ajansımız tarafından yürütülen 2 adet Güdümlü Proje kapsamında 2017 yılı sonuna kadar 17,5 milyon TL destek verilmesi öngörülmekte olup bu projelerin eş finansman dahil bölge ekonomisine katkısı 32 milyon TL civarında gerçekleşecektir.

 

BEBKA olarak mali destek faaliyetlerinin yanı sıra bölge için doğru politikalar belirleyebilmek ve kurumları yönlendirmek amacıyla bölgenin gereksinimleri doğrultusunda stratejik öneme sahip kümelenme, yaratıcı endüstriler, sürdürülebilir turizm, endüstriyel simbiyoz ve girişimcilik gibi odak alanlarla ilgili çeşitli analizler yapmakta, faaliyet ve organizasyonlar düzenlemekteyiz.

 

Ajansımızın önemli bir görev alanı olan potansiyel yatırımcıların teknik olarak desteklenmesi, teşvik başvurularının alınması, izlenmesi ve kapatma işlemleri, bölgenin yatırım ve turizm imkânlarının ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması ve yabancı yatırımcıların bölgeye çekilmesi amacı ile birçok çalışma yapıyoruz. Bu kapsamda bölge illerimizin turizm potansiyelini ve yöresel ürünlerini ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla her yıl önemli turizm fuarlarına katılım sağlanmaktadır.

 

Bölgemizin kalkınma ihtiyaçlarının çok yönlülüğü bilinci ile bölge halkı dahil olmak üzere tüm paydaşlarımıza en iyi hizmeti sunabilmek için bütünü kapsayacak çok yönlü çalışmalar yürütmeye önem veriyoruz. Biz, BEBKA olarak, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu hedefimiz doğrultusunda üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye devam edeceğiz. 

 

Yunus Fatih Kadiroğlu kimdir?

Eskişehir-Sivrihisar ilçesinde 20.11.1969 tarihinde dünyaya geldi.1980 yılında İlkokulu, 1986 yılında Eskişehir Yunus Emre Öğretmen Lisesi'ni, 1990 yılında Ankara Üniversitesi SBF Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Yüksek Lisansını 2005 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde tamamladı.

 

1992 yılında bir süre Sayıştay Denetçi Yardımcısı olarak çalıştıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından açılan Kaymakamlık imtihanını kazanarak Eskişehir Kaymakam adaylığına atandı. Çifteler İlçesinde Kaymakam Refikliği, Malatya İlinde Mülkiye Müfettiş Refakat stajı gördü.

 

Yurtdışı Stajı dönüşü Kastamonu-Bozkurt ve Giresun-Dereli de Kaymakam vekilliği görevinde bulundu. Sırasıyla Kayseri-Tomarza, Iğdır-Karakoyunlu, Van-Edremit, Sakarya-Kaynarca, Çanakkale-Ezine, Afyon-Bolvadin, Tekirdağ-Malkara, Tokat-Turhal Kaymakamı olarak görev yapmıştır. 28.06.20015 tarih ve 2015/398 sayılı Müşterek Kararname ile  Bursa Vali Yardımcılığına atanan Yunus Fatih KADİROĞLU, evli ve bir çocuk babasıdır.