BEBKA’DAN GİRİŞİMCİLİK POTANSİYELİNE KATKI

BEBKA’DAN GİRİŞİMCİLİK POTANSİYELİNE KATKI

YARATICI SEKTÖRLERDEKİ GİRİŞİMCİLERİN İŞ FİKİRLERİ TİCARİLEŞTİRİLEREK EKONOMİYE KAZANDIRILACAK…

BURSA - Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından düzenlenen ve yaratıcı sektörlerdeki girişimcilerin iş fikirlerini ticarileştirilerek ekonomiye kazandırmalarında yardımcı olacak "Eğitici Eğitim Programı" ve "Yaratıcı Girişimciler Çalıştayı" tamamlandı.

Türkiye’nin değişik bölgelerinden eğitmenlerin yanı sıra Bosna Hersek Kalkınma Ajansı REDAH’dan da 3 uzmanın iştirak ederek kalkınma ajansları arasında örnek bir işbirliğinin sergilendiği eğiticilerin eğitimi ile, yaratıcı iş fikri olan girişimci adayları veya iş fikrini ticarete yeni dönüştürmüş kişilerin katıldığı "Yaratıcı Girişimler Çalıştayı'nı, 20 senedir KOBİ’lerde ve KOBİ’ler ile birlikte çalışmalar yapan ve İngiliz NESTA Yaratıcı Girişimci Programı’nın yaratıcısı Percy Emmett verdi.

BEBKA ve British Council işbirliğinde gerçekleştirilen "Eğiticilerin Eğitimi" ve "Girişimciler Çalıştayı"nın açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, yaratıcı sektörlerdeki çalışmalar ile yeni iş fikirlerinin somutlaştırılarak ekonomiye kazandırılmasının önemine değindi.

3 gün süren Eğitici Eğitimi programında katılımcılara yaratıcı girişimcilik metodolojisi ve yaklaşımı yanı sıra konuşma-dinleme-anlatabilme-anlayabilme, değerler, iş fikri ortaya çıkacak ürün veya hizmetin kullanıcılara sağlayacağı faydalar, farkındalık, vizyon ve misyonun ortaya belirlenmesi, hedef kitle, fiyatlandırma, pazarlama ve iş planı hazırlama konularında bilgiler verildi. Bu eğitim müfredatının girişimcilere nasıl uygulanacağına dair uygulamalar ile eğitim interaktif bir şekilde gerçekleştirildi.

12-14 Aralık tarihlerinde düzenlenen Eğitici Eğitimin ardından, 18-21 Aralık tarihleri arasında da girişimci adaylarına yönelik olarak yaratıcı girişimcilik atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Eğitime yapılan yoğun başvurular içerisinden, mobilya ve tekstil tasarımı, geleneksel sanatlar, çizgi film ve animasyon gibi alanlarda toplam 30 girişimci adayının dahil olduğu program tamamlandı. Program kapsamında girişimci adaylarına iş fikirlerini geliştirme, planlama, satış, pazarlama, mali analizler gibi temel konularda bilgiler verilerek interaktif çalışmalarda iş fikirlerini somutlaştırmalarına destek olundu. Eğitimi tamamlayan katılımcılar, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, British Council Ülke Direktörü Margaret Jack ve NESTA Eğitimcisi Percy Emmett'ten aldı.

BEBKA ve British Council yetkilileri tarafından, 2015 yılında yaratıcı ekonomilere yönelik farklı projeler geliştirmeyi düşündüklerini, bununla birlikte, bu eğitimlerin 2015 yılında Eskişehir'de tekrarlanması hususunda görüşmelerin devam ettiği bildirilerek sona erdi.