‘BİLİM ŞENLİĞİ 2015’TE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

 

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) bu yıl 4. kez düzenlediği ‘Bilim Şenliği’, ‘Tasarım ve İnovasyon’ ana temasıyla, 8- 10 Mayıs tarihleri arasında Merinos Parkı’nda gerçekleşti. ‘Bilim Şenliği 2015’ kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen proje yarışmasında dereceye giren 15 finalist, toplam 65 bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

 

Türkiye’nin alanında en donanımlı binasında hizmet veren ve bugüne kadar 10 binlerce öğrenciyi bilimle buluşturan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM)’nin ev sahipliğinde Büyükşehir Belediyesi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), TÜBİTAK ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenen ‘Bursa Bilim Şenliği 2015’ sona erdi. Resmi iletişim sponsoru olan Türksat da 3 gün boyunca alandan canlı yayın hizmeti sunarken planetaryum ve roket sergisi ile şenliğe renk kattı.

 

Bilim sokağa indi

BTM organizasyonunda BEBKA ve TÜBİTAK’ın da destekleriyle gerçekleştirilen şenliğe öğrencilerden yoğun katılım sağlandı. Proje yarışmasının dışında 10 sivil toplum kurulu, 10 bireysel mucit, 10 üniversite kulübü, 9 bilim merkezi ve 3 bilim gösteri ekibinin de proje ve sunumlarıyla şenliğe katıldı.

 

Bu yıl bilim şenliğinde 40 atölye çadırında 60 farklı bilimsel atölye uygulamasının yapılırken şenlik süresince günde 6.000 kişiye atölye yapabilme fırsatı sunuldu. Dünyanın en akıllı bilgisayarı ‘watson’ hakkında gösteriler ve yazılım atölyelerinden, lego mindstorms setleriyle robot yapma ve yazılım ile çalıştırmaya, model uçak yapımından arkeolojik kazı alanı çalışmalarına kadar pek çok uygulama Merinos Parkı’nda 3 gün boyunca devam etti. Şenliğin uluslararası partneri olan Avrupa’daki en büyük bilim festivali Cenova Bilim Festivali de Bursa’da 5 atölye düzenledi.

 

5 kategoride 15 finalist

‘Bilim Şenliği 2015’ bu yıl ilk kez düzenlenen proje yarışması ödül töreni ile sona erdi. Toplam 100 finalistin mücadele ettiği proje yarışmasında, 5 ayrı kategoride ilk 3’e giren 15 finalist toplam 65 bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu.

 

Ödül töreni, ‘Yüksek Öğrenim’, ‘Mucit’, ‘Meslek Lisesi’, ‘Lise’ ve ‘Ortaokul’ kategorilerinde yapıldı. Törende Mucit Kategorisi’nin ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yüksek Öğrenim Kategorisi’nin ödülleri AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Meslek Lisesi Kategorisi’nin ödülleri BTM Koordinatörü Rıfat Bakan, Lise Kategorisi’nin ödülleri BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, Ortaokul Kategorisi’nin ödülleri de TURKSAT Bursa Bölge Müdürü Serkan Bircan tarafından takdim edildi.