1.ANADOLU ANİMASYON (ÇİZGİ FİLM) YARIŞMASINDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)’nın düzenlediği 1. Anadolu Animasyon (Çizgi Film) Festivali kapsamında düzenlenen yarışmanın birincisi ve 20 bin TL’lik ödülün sahibi Rest isimli animasyon ile Serdar Koçak oldu.

 

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), yeni gelişen sektörlere destek olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda BEBKA tarafından Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Festivali Eskişehir’de gerçekleştirildi.  Festival gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

 

BEBKA tarafından “İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları” kapsamında düzenlenen Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Festivali’nin açılışına çok sayıda öğrencinin yanı sıra öğretim üyeleri ve profesyonel animasyon tasarımcıları katıldı.

 

Programın açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, animasyon sektörünün, küresel çapta çok büyük bir ekonomiye sahip bir sektör olduğuna dikkat çekti. Değirmenci, bu sektörün 2013 yılı verilerine göre büyüklüğünün 222 milyar dolar olarak ölçüldüğünü hatırlattı. Değirmenci, bu sektörün dünyadaki öncü ülkelerinin Amerika, İngiltere, Kanada, Japonya, Çin, Fransa, Kore ve Almanya olduğunu söyledi.

 

Değirmenci: Animasyonda başarılı çalışmalara imza atıyoruz

Son yıllarda Türkiye’de animasyon sektöründe önemli atılımların yapıldığına işaret eden Tamer Değirmenci, “Animasyon sektöründe Türkiye’nin, bu sektörün devlerine oranla çok küçük bir payı var. Henüz kurumsallaşmış bir yapının varlığından söz etmek mümkün değil, ancak bu yönde oldukça önemli çabalar bulunmaktadır.  Günümüzde, Türkiye’de başarılı çalışmalara imza atan birçok animasyon şirketi mevcuttur” ifadelerini kullandı.

BEBKA olarak animasyon sektöründe anlamında Eskişehir’deki potansiyelin farkında olduklarını söyleyen Değirmenci, BEBKA tarafından yapılan bu festival ve yarışma ile Eskişehir’in bu potansiyelin geliştirilmesi ve gerek ulusal gerekse de uluslararası alanda tanınırlığın artırılmasını hedeflediklerini dile getirdi.

 

Değirmenci: AR-GE Merkezi kurulmasına destek verdik

BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle,  Eskişehir’deki animasyon sektörünün gelişmesi için bir yol haritası belirlemeye çalışıyoruz. Sektörü her boyutu ile ele alıyoruz. Bir yandan sektörde altyapı ve insan kaynaklarının geliştirilmesi, diğer yandan Eskişehir’in animasyon sektöründe markalaşmasını ve bölgeye yerli ve yabancı yatırımcıların çekilmesi ile bölgede girişimcilik ortamının güçlendirilerek girişimcileri desteklemeye çalışıyoruz.  Sektöre ilk ve önemli bir adım olarak, BEBKA, 2014 yılı İşbirliği ve Gelişim Mali Destek Programı kapsamında Anadolu Üniversitesi tarafından geliştirilen Çizgi Film (Animasyon) Araştırma ve Geliştirme Merkezi Projesi’ne mali destek verdik.  Proje hedeflendiği şekilde tamamlandığında, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren animasyon şirketleri için önemli bir kolaylık sağlayacak ve ülkemizin her yerinden bu alanda faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin de bölgeye ilgisinin artıracağını düşünüyoruz.   Bu uygulama, bölgede yeni istihdam alanlarının açılmasına da katkı sağlayacak, eğitim ve teknolojik altyapının güçlendirilmesine de yol açacak.”

 

Tamer Değirmenci’nin açılış konuşmasının ardından oyun alanında dünyaca ünlü bir firmanın yetkilisi olan Dr. Florian Stadlbauer,  oyunlaştırma tekniğinin diğer sektörlerde kullanımına yönelik bir söyleşi gerçekleştirdi. Florian Stadbauer, oyun sektörünün birçok endüstriyle göre çok daha geniş etki alanının olduğunu söyledi. Seminerde oyun dışı sektörlerin oyunlaştırma tekniğini kendi sektörlerine nasıl adapte edebilecekleri hakkında bilgi verdi.

 

Oscar ödüllü yapımcı başarısının sırrını anlattı

Festivalin açılış kısmında konuşan ve En iyi kısa film animasyon dalında Oscar ödüllü “Oktapodi” filminin yapımcısı olan Emud Mokhberi’nin filmin yapım süreci hakkında bilgiler verdi.

 

Emud Mokhberi’nin, uluslararası ödüle layık görülen filmi hazırlarken ilk olarak 6 kişiden oluşan bir ekip kurduğunu ve bu ekiple filmin hikayesi üzerine birçok araştırma yaptıklarını söyledi. Mokhberi, uzun film yapmanın daha kolay olduğunu, başarının ise kısa filmde gizli olduğunu belirterek, “Zaman kısıtı her bir kareye anlam yüklememizi gerektirdi. Bu filmi ortaya çıkarmak için çok kitap karıştırdık ve bizim hikayemizin bir diğer önemli tarafı tazeliği ve yeniliğidir” dedi.

 

Başarılı Girişimcilerden Gençlere Öğütler

Festival kapsamında gerçekleştirilen “Yaratıcı Endüstrilerde Girişimcilik Üzerine” söyleşisinde Ayşe Şule Bilgiç, Onur Şentürk ve Dr. Florian Stadlbauer, genç animatörlere başarılı girişimcilik hikâyelerinden örnekler verdi.

 

Fethi Kaba’nın moderatörlüğündeki söyleşide konuşan Ayşe Şule Bilgiç, Eğitim hayatı boyunca ne yapacağı konusunda arayışlar içerisinde olduğunu söyledi. Bilgiç, “Okuldayken hep ne yapmam gerektiği konusunda düşünceler taşıyordum. Hep yapmak istediğim şeyi aradım. Dördüncü sınıfta Türkiye’de çizgi filmin bir iş olarak yapılmadığını fark ettim ve bu işe girmek istedim” dedi.  Ayşe Şule Bilgiç, çizgi film sektörüne yeni oyuncuların girmesi gerektiğine işaret etti. Bilgiç, ayrıca kanalların da bu yeni oyunculara fırsat tanıması gerektiğini söyledi.

 

Kurtuluş: 20 yıldır animasyon yapıyoruz

Spot-motion tekniği konusunda Türkiye’nin sayılı firmalarından birisi olan Anima İstanbul’un CEO’su Mehmet Kurtuluş ise, 20 yılı aşkın süredir animasyon yaptıklarını ve şuanda 100’e yakın çalışanlarının olduğunu dile getirdi.  20 yıl önce stop-motion tekniğinin çok uygulanan bir teknik olmadığını hatırlatan Kurtuluş, “Stop-motion o dönemde çok yapılmıyordu. İnternet de yoktu ama elimize bir kitap geçti. Bu kitaptan bu işin nasıl yapıldığını ve bu teknolojiyi çözmeye çalıştık” diye konuştu.

 

Festival Ödül Töreni ile Sona Erdi

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı  (BEBKA) tarafından düzenlenen 1. Anadolu Animasyon (Çizgi Film) Festivali gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.  Törene Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bilecik Valisi ve BEBKA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Nayir, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen, öğrenci ve davetli katıldı.

 

Ödül töreninin açılışında konuşan BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, BEBKA olarak Türkiye’de son yıllarda hızlanmakta olan bu sektörün, Eskişehir’deki potansiyeli geliştirmek, ulusal ve uluslararası alanda tanınırlığını ve rekabet edebilirliğini artırmak için çalışmalar başlattıklarını söyledi.

 

Yarışmaya 45 başvuru yapıldı

Değirmenci, 1. Anadolu Animasyon (Çizgi Film) Festivali kapsamındaki yarışmaya 45 başvurunun yapıldığını söyledi. Değirmenci, yarışma jürisinde Anadolu Üniversitesi Çizgi Film bölümünden akademisyenler, TRT yetkilileri ve sektörden deneyimli temsilcilerin yer aldığın hatırlattı.

 

Değirmenci, başvuran filmler üzerinden jüri üyelerinin ön değerlendirme yaptığını ve bu aşamada 10 finalist belirlendiğini dile getirdi. Tamer Değirmenci, “Bu filmler, yarışmanın ve festivalin internet sitesinde yayınlandı ve halk oylamasına açıldı.  Halk oylamasında 10 finalistin içerisinde jürinin birinci seçeceği filmi tahmin edilmesi istendi.  Böylece yarışmamızın etkisini daha geniş bir kitleye ulaştırıldı.   Yarışmanın sonuçları da bu akşam burada açıklıyoruz. Dereceye giren tüm çizgi filmlerin sahiplerini tebrik ediyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Gündoğan: Sektöre 30 yıldır insan kaynağı sağlıyoruz

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da, “Böyle bir etkinliğe katılmaktan üniversitemiz adına çok büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Animasyon sektörünün önemini anlatmama gerek yok, sizler bunun fazlasıyla farkındasınız. Hem dünyada hem ülkemizde çok dinamik ve katma değeri yüksek bir sektör. İleriki yıllarda daha da artacağına umuyoruz. Biz üniversite olarak yaklaşık 30 yıldır animasyon sektörüne insan kaynağı yetiştiriyoruz. Gerçekten çok başarılı bir bölümümüz var. Önümüzdeki dönemde de üniversitemizin bu alandaki faaliyetleri artarak devam edecek. Bu noktada BEBKA’ya çok teşekkür etmek istiyorum.  BEBKA’nın bu noktadaki ilgisi bizim için çok önemli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Önemli olan böylesine ve Türkiye’de bir ilk olan bir festivale katılım göstermiş olmaktır” diye konuştu.

 

Tuna: Türkiye’deki ilk bölüm Eskişehir’de açıldı

Ödül töreninde konuşan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise, Animasyon sektöründe Eskişehir’de başarılı firmaların bulunduğunu belirterek, “Bu firmalar başarılı animasyonlara imza atmış firmalardır. Türkiye’deki ilk çizgi film animasyon bölümü de Anadolu Üniversite’mizin Güzel Sanatlar Fakültesi’nin bünyesinde 1990 yılında Eskişehir’de kurulduğunu biliyoruz. Halen animasyon sektörüne yeni yetenekler katmaya devam etmekte olan animasyon bölümünün, bugüne kadarki mezun sayısının 300’ün üzerinde olduğunu arkadaşlarımız bize söyledi. Bu yüzden Anadolu Üniversite’mizi kutluyoruz, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyoruz.”

 

Birinciye 20 Bin TL’lik ödül

Yapılan açılış konuşmalarının ardından geçilen ödül töreninde ilk üçe giren animasyonların sahipleri açıklandı. Yarışma kapsamında Serdar Koçak’ın Rest isimli animasyon filmi birinci oldu. Koçak, aynı zamanda 20 Bin TL’lik ödülün de sahibi oldu. Yarışmada ikincilik ödülü Murat Kılıç’ın Oksijen isimli çalışmasına giderken, Kılıç 10 Bin TL’lik ödüle layık görüldü. Yarışmanın üçüncüsü Durak filmiyle Serdar Çotuk’un oldu. Çotuk, 5 Bin TL’lik ödüle layık görüldü.

 

Dereceye girenlerin ödülleri Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ile Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir tarafından verildi.