2. ANADOLU ANİMASYON YARIŞMASI’NIN TANITIM TOPLANTISI YAPILDI…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, Eskişehir Valiliği himayelerinde ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi işbirliği ile ikincisi düzenlenecek olan “Anadolu Animasyon Yarışması”nın basın tanıtım toplantısı yapıldı.

 

Eskişehir’de yapılan toplantıya; Eskişehir Valisi ve aynı zamanda BEBKA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Güngör Azim Tuna, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı ve BEBKA YK üyesi Metin Güler, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Ömer Zeydan, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci ve Anadolu Üniversitesi Çizgi Film Bölüm Başkanı Doç. Fethi Kaba katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Eskişehir Valisi Tuna, animasyon sektörünün hızla büyümeye devam ettiğine dikkat çekti.

 

TRT ile başlayan hızlanma, son dönemde ortaya çıkan Türk çizgi kahramanlar ve çizgi filmlerin başarısı, sektörde öncü ve umut ışığı olmaya devam etmektedir. Peş peşe kaliteli yapımlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Türkiye’de bu alanda eğitim veren ilk akademik birim olan Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü, mezun öğrencileri ile endüstrinin bu alanda çalışan nitelikli eleman yetiştirilmesine kilit bir role sahiptir” diye konuştu.

 

Tuna: Potansiyelimizi dünyaya duyurmak istiyoruz

Marka üreten firmaların bazılarının Eskişehir’de yer aldığına değinen Vali Tuna, kentteki animasyon potansiyelini dünyaya duyurmak istediklerini söyledi. Tuna, “Eskişehir, animasyon sektöründe hem insan kaynağı olarak, hem de altyapı olarak önemli bir potansiyeli barındırmaktadır. Valiliğimiz, Anadolu Üniversitesi Çizgi Film Bölümü ve BEBKA olarak Eskişehir’deki animasyon sektörünün gelişmesi için birlikte bir yol haritası belirliyoruz. Bu yol haritasında, Eskişehir’deki animasyon potansiyelini dünya genelinde duyurmaya, daha fazla yatırımcı çekmeye ve buradaki insan kaynağımızın daha katma değerli işler üretebilmesi için gerekli altyapı eksikliklerini tamamlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

Tuna: Marka olmayı hedefliyoruz

Gelecek yıllarda, yarışmayı uluslararası hale getirerek marka olmayı hedeflediklerini aktaran Vali Tuna, “Türkiye genelinden filmleri bekliyoruz. Gelecek yıllarda da yarışmamızı uluslararası hale getirerek, dünya genelinde animasyon camiasında bir marka haline gelmeyi hedefliyoruz. Yarışmamız serbest temalı. Animasyon tekniğine, anlatımına ve yeteneğine güvenen 18 yaş üstü herkesi yarışmamıza davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

---Son başvuru 31 Mart---

Vali Tuna ayrıca, yarışmanın son başvuru tarihinin 31 Mart 2016 olduğunu, birinciye 25 bin, ikinciye 20 bin, üçüncüye ise 15 bin TL ödül verileceğini aktardı. Vali Tuna, geçen seneden farklı olarak “Öğrenci Özel Ödülü” belirlediklerini, bu kapsamda ise öğrencilerden birine de 5 bin TL ödül verileceklerini sözlerine ekledi.

 

Güler: 70 milyar dolarlık bir hacim var

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler de, çizgi film ve animasyon sektörü kavramının yeni yeni şekillenmeye başladığına dikkat çekti. Dünya genelinde önemli bir pazar niteliği taşıyan bu sektöre önemle yaklaşılması gerektiğini kaydeden Güler, bu sektördeki hacmin 70 Milyar dolarlık seviyelerinde olduğunu söyledi.

 

Özaydemir: Dış pazarlara yönelmeliyiz

Animasyon ve çizgi film alanında ciddi bir endüstriyel sektör oluştuğunu söyleyen Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir ise, yeni karakterlerin yaratılması gerektiğine dikkat çekti. Gelişmiş tekniklerin kullanılması gerektiğine vurgu yapan Özaydemir, “Süratle hareket etmemiz gereken bir durumdayız. Başka bir nokta da dış pazarlara yönelmeliyiz. Biz nasıl Japonya’dan, Amerika’dan alıp kullanıyorsak, biz de büyük bir ihtimalle Ortadoğu ve Afrika’ya bir şeyler üretebilir ve satabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

Zeydan: Basına önemli görev düşüyor.

BEBKA Kalkınma Kurulu Başkanı Ömer Zeydan, bu etkinliğin duyurulması konusunda basına önemli görev düştüğünü söyledi. Zeydan, “Bu işin duyurulmasında ve tanıtılmasında basınımız çok önemli bir görev üstlenecektir. Bu etkinliğin hayata geçirilmesinde önemli görevler üstlenen BEBKA’ya ve Anadolu Üniversitesi’ne de emeklerinden ötürü teşekkür ederim” dedi.

 

Değirmenci: Hedefimiz uluslararası hale getirmek

BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci de, 2015 yılında ilki düzenlenen yarışmaya 45 eserin başvuru yaptığını bu yıl ise ilginin giderek artacağından ümitli olduklarını söyledi. Değirmenci, 2017 yılındaki hedeflerinin de bu yarışmaya uluslararası bir kimlik kazandırmak olduğunu dile getirdi.