BİLECİK MERMERİ TASARIMLA BULUŞUYOR SERGİSİ BURSA’DA

Bursa Blok Mermer Fuarı 2015 Blok Mermer ve İş Makineleri Fuarı Bursa’da kapılarını açtı. Fuar süresince ‘İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları’ kapsamında, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından organize edilen “Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor: Şehir, Mermer ve Nesneler” atölye etkinliği kapsamında oluşturulan “Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor Sergisi” de ziyaret edilebilecek.

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki açılışa, Başbakanlık Başmüşsaviri Ali Osman Koca, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Uzun, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

FUAR SEKTÖRE YAKLAŞIK 10 MİLYON DOLAR KATKI SAĞLADI

Törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya doğal taş rezervinin yaklaşık yüzde 40’ına sahip olan Türkiye’nin sektörde yaklaşık bin 500 adet doğal taşocağına, 2 bin 100 civarında fabrika ölçeğinde tesise ve 9 bine yakın atölyeye sahip olduğunu ifade etti.
Burkay, “Böyle stratejik bir fuarda stant açan 150 firmamızın 70’i standlarındaki taşların tamamını daha şimdiden sattığını öğrendim. Fuarımızın daha açılmadan 10 milyon dolara yakın bir iş bağlantısı gerçekleştirmesi, sektör açısından ne kadar doğru bir adım attığımızı ortaya koydu” dedi.

“DOĞAL TAŞLAR EN GÜZEL KIYMETİMİZ”

Başbakanlık Başmüşaviri Ali Osman Koca, Bursa’ya kazandırılan Blok Mermer Fuarı’nın sektöre büyük değer kattığını belirterek, fuarı düzenleyen tüm kurumlara teşekkür etti.

Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir fuarın bölge ekonomisine katkı sağlayacağına inandığını ifade ederek, "Her değerin ve kıymetin görülmesi ve gösterilmesi gerekir. Bu amaca yönelik olarak Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteğinde Bilecik ilimizde 3 ay süren "Bilecik mermeri tasarımla buluşuyor'' çalışmasıyla Bilecik mermerini tasarımla buluşturarak daha fazla katma değer oluşturma hedefine ulaşmaya çalıştık ve çok olumlu sonuçlara ulaştık. Doğal taş kaynaklarımız bizim için büyük önem arz etmektedir. Bu fuar, sektöre büyük kazanç sağlayacak ve doğal taş çalışmalarının da tanıtılmasına yardımcı olacak" diye konuştu.

Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı ise Bursa’nın her zaman ilklerin şehri olduğunu ifade ederek, fuarın sektör için büyük fırsatları taşıdığını vurguladı.


“ÇİN BİZİM İÇİN DEVRİM OLDU”

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, madencilik sektörünün Türkiye’de büyük bir hızla geliştiğini ifade ederek, “Türkiye doğal taş sektörü büyüyerek çok önemli hamlelere imza attı. Çin sayesinde dünyaya açılan sektör, önemli bir yükseliş gösterdi” diye konuştu.

Fuarın açılışının ardından protokol üyeleri, firmaların stantlarını gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde 7 ayrı salonda ve toplam 40 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilen fuar 25-28 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuar süresince Bilecik mermerinin tasarımla yeniden şekil bularak, katma değeri yüksek ürünlere dönüştüğü “Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor Sergisi” tüm ziyaretçilere açık kalacaktır.