2.ANADOLU ANİMASYON VE DİJİTAL İŞLER FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİ İLE SONA ERDİ…

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından, Eskişehir Valiliği koordinasyonunda, çizgi film ve animasyon sektörünün ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali, Eskişehir’de yapıldı.

 

10-11 Mayıs 2016 tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleştirilen 2. Anadolu Animasyon Yarışması,  ödül töreni ile son buldu. Törene Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Eskişehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Adar, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, başta olmak üzere ulusal ve uluslararası çok sayıda sektör temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

 

Her yıl gelişen bir festival…

 

Türk ve yabancı animasyoncular, sektör duayenleri, yapımcı ve yönetmenler genç yeteneklerle bir araya gelip tecrübelerini paylaştı ve çeşitli atölye çalışmaları, ödüllü filmlerin gösterimleri, canlı çizim şovları gibi birbirinden farklı etkinlikler yapıldı. Yetenekli öğrencilerin sektör temsilcileri ile görüşüp kariyerlerinde önemli bir dönüm noktası olacak ve eserlerini paylaşma fırsatı buldukları portfolyo görüşmelerine ilgi oldukça yoğundu.

 

Festivalde daha önce Paris’in 3 boyutlu haritasını karakalem çizen Thomas Dartıgues özel bir çizim performansı ile Eskişehir’in siluetinin çizimini gerçekleştirdi.

 

Altyapı merkezinin başarısı…

 

Animasyon sektörü ile ilgili altyapı, arz ve talep üzerinde çalıştıklarını belirten BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, Anadolu Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdikleri altyapı merkezinin kısa sürede sektöre çok önemli katma değer sağladığını ifade etti. Değirmenci şunları söyledi: “Çok ciddi bir bütçeyle bir animasyon merkezini hayata geçirmekten ve bu merkezimizin kısa sürede görmüş olduğu ilgiden son derece mutluyuz. Bizler ve sektör için çok önemli bir projeydi. Şu anda televizyonlarda görmüş olduğunuz birçok animasyon filmi için bu merkezimize ait stüdyolar kullanılıyor. Ben tüm animasyon temsilcilerini bu merkezimizi kullanmaya davet ediyorum.”

 

Değirmenci: Uluslararası arenada var olmalıyız…

 

Uluslararası alanda da hedefleri olduklarından bahseden Değirmenci sözlerini şöyle noktaladı: “Her yıl daha büyük hedeflerle daha iyi etkinlik ve projelerle geliştirdiğimiz bu festivalle birlikte en önemli çalışmalarımızdan biri de uluslararasılaştırma. Bu anlamda 13-18 Haziran tarihleri arasında Fransa’da yapılacak olan animasyon sektörünün dünyadaki en büyük festivali Annecy Animasyon Festivali’ne katılacağız. Eskişehir’in uluslararası arenadaki tanıtımı amacıyla bu fuarda Eskişehir standı yer alacak.”

 

Değirmenci ayrıca festivale katılan tüm filmlerin yönetmenlerini tebrik ederken, hepsinin gönüllerin birincisi olduğunu ifade etti.

 

Törende konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da şunları söyledi: “Gelecek vadeden bu sektöre 20 yılı aşkın süredir öncü bir eğitim kurumu olarak eğitim verdiğimiz için çok mutluyuz. Bu konuda BEBKA’nın ciddi bir desteğini görüyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

 

Tuna: Dünyada marka olabiliriz…

 

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da konuşmasında böyle önemli bir etkinliğin gerçekleştirilmesinde Eskişehir Valiliği ile birlikte emekleri bulunan ve başarılı iş birliğine imza atan BEBKA ve Anadolu Üniversitesi’ne teşekkür etti. Animasyon sektörünün günümüz dünyasında devleşen bir ekonomi oluşturduğunu ifade eden Vali Tuna, bilim ve teknolojiyle birlikte sektörün de oldukça gelişim kaydettiğini söyledi.

 

Bu gelişimi takip etmek ve yakalamak için bu festivallerin önemine değinen Vali Tuna şunları ifade etti: “Diğer ülkelerin seviyesine gelebilmemiz için alacak çok mesafemiz var evet ama bu festivallerle ve sektörel anlamda yeni yetişen nesillerle birlikte çok çalışarak bunu yakalayabiliriz. Hatta dünyada animasyon alanında bir marka olabiliriz. İşte bu festival bu yönde atılmış önemli bir adımdır.”

 

Büyük Ödülün Sahibi “Altın Vuruş” oldu…

 

2. Anadolu Animasyon Yarışması Ödül Töreni ile sona eren festivalde dereceye giren yarışmacılar ödüllerini Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayır ve Niğde Valisi Necmeddin Kılıç’ın ellerinden aldılar.

 

Gökalp Gönen “Altın Vuruş” adlı animasyon filmi ile 25.000 TL değerindeki birincilik, Şeyma Kavak Gökçek “Vaktitsiz Horoz” ile 20.000 TL’lik ikincilik, Batuhan Köksal “Arkhe” ile 15.000TL’lik üçüncülük ödülünü kazandı. Can Erkan ise “Guguk Kuşu” filmi ile 5.000 TL’lik öğrenci özel ödülüne layık görüldü.