Tasarım ve İnovasyon

İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı, bölgedeki öne çıkan sektörlerin katma değerinin artırılması ve rekabet gücünün artırılması amacı ile yaratıcı endüstrilerde, AR-GE, inovasyon ve tasarım konusunda bölge kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütmektedir.

UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi

2012 yılından itibaren, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve BUTEKOM ile işbirliği halinde, AR-GE proje pazarı düzenlenmektedir. Her yıl, dünyanın farklı ülkelerinden tekstil araştırma ve geliştirme projeleri Bursa’da sanayi temsilcileri ile buluşturulmaktadır.

Son olarak, 12-13-14 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Bursa Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe VIII. Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesi’ düzenlenmiştir. Etkinlik öncesinde uluslararası akademik camiaya çağrılar yapılmış, ulusal düzeyde sanayi temsilcileri davet edilmiştir. Türkiye genelinde 5 farklı ilde üniversiteler ve OSB’lerin katılımı ile tanıtım toplantıları gerçekleştirilmiş, yoğun bilgilendirme süreçleri yürütülmüştür. Proje pazarına 705 proje başvurusu alınmıştır. Gelen proje önerileri, akademisyenler ve sanayicilerden oluşan hakemler tarafından uzmanlık alanlarına göre incelenmiş, toplam 447 hakeme toplam 1366 proje ataması gerçekleştirilmiş, toplam 978 değerlendirme tamamlanmıştır. Değerlendirmeler sonucunda, koruyucu ve askeri tekstiller, nanoteknoloji ve tekstil uygulamaları, taşıt tekstilleri (kara, deniz, hava-uzay, demiryolu), tekstil makinaları ve ekipmanları, tekstil ve konfeksiyon sektörüne yönelik alınmış patentler ve tıbbi tekstiller ve tıbbi cihazlar kategorilerinde 287 projenin 189’u sergilenmeye hak kazanmış, 98 proje ise aldıkları puana göre etkinlik proje kitabında yer almaya hak kazanmıştır. 8. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesi kapsamında Tekstil ve Konfeksiyon Sektörüne yönelik meslek liseleri ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin de etkinliğe aktif bir şekilde katılımını sağlamak amacıyla Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okulları arasında “Proje Fikri Yarışması” düzenlenmiştir. 3. olan 2 proje ve 1. ve 2. olan birer proje olmak üzere 4 proje ödüle layık bulunmuştur.

Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiler için: http://www.utibargeprojepazari.com/

Etkinlik haberi için:  http://www.bebka.org.tr/site-haber-64-5_uluslararasi_ar_ge_proje_pazari_zirvesi_basladi.html

Uluslararası AR-GE Proje Pazarı Zirvesinin dokuzuncusu uluslararası düzeyde Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği(UTİB), Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ortaklığı ve BEBKA Organizasyon ortaklığı ve TÜBİTAK destekleriyle 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde, BUTEKOM Ar-Ge Merkezi DOSAB adresinde gerçekleştirilecektir. Etkinlik çerçevesinde Uludağ Üniversitesi, BUTEKOM Ar-Ge Merkezi ve çok sayıda Yabancı Araştırma Merkezi ve Üniversite işbirliği ile yapılacak Zirve’de işbirliği kurumlarının artırılması yönünde çalışmaların halen yürütülmektedir.

Tasarım Zirvesi ve Ev&Stil Fuarı 2015

BEBKA ve Bursa Ticaret Sanayi Odası (BTSO) ortaklığında, bölgemizin, tasarım ve inovasyon vizyonuna katkıda bulunmak amacı 28-31 Mayıs 2015 tarihlerinde, TÜYAP Bursa’da, Tasarım Zirvesi gerçekleştirilmiştir. Zirve ile eş zamanlı “Ev&Stil Fuarı” da düzenlenmiştir. Ev modasında son trendler, profesyonel tasarımcılardan ev dekorasyonu hakkında öneriler, ürünlerin ile kombine edilmiş trend alanları Zirve’de gösterime sunulmuştur.

Tasarım Zirvesi 2016

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) öncülüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen Tasarım Zirvesi, 25 – 26 Kasım tarihlerinde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir Zirvesi’ni bu yıl sanayiciler, akademisyenler, öğrenciler ve ünlü tasarımcılarla birlikte yaklaşık 1000 kişi ziyaret etmiştir. Konuları ve konuklarıyla dopdolu bir içeriğe sahip olan, tasarıma dair her şeyin iki gün boyunca konuşulduğu Tasarım Zirvesi’nde katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği tasarım yarışmasının ödül töreni de düzenlenmiştir.

Tasarım Zirvesi, sempozyum, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra ziyaretçilerin yoğun katılımıyla gerçekleşen bir tasarım yarışmasına da ev sahipliği yapmıştır.

Tasarım Zirvesi etkinliği web sitesi için: http://tasarimzirvesi.net/tr/

Etkinlik haberi için (2015  ve 2016):

http://www.bebka.org.tr/site-haber-242-tasarim_dunyasinin_kalbi_bursada_atti.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-335-bursada_tasarim_zirve_yapti.html

Junioshow (Bebe ve Çocuk Konfeksiyonu)Genç Tasarımcılar Yarışması

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği(BEKSİAD) işbirliğinde Bursa Bebe ve Çocuk Giyim ve Çocuk İhtiyaçları Fuarı (JunioShow) düzenlenmektedir.

Ocak 2016 düzenlenen, sektörün son trendlerinin sergilendiği Junioshow, 5 gün boyunca çok sayıda iş profesyonelini buluşturmuştur. Fuarda, Genç Tasarımcılar Ödül Töreni, Trend Sohbetleri, Trend Alanı ve Junio Defile etkinlikleri düzenlenmiştir. İki gün boyunca konusunda uzman kişiler tarafından, fuaye alanında gerçekleştirilen sohbetler ile ziyaretçilere ve katılımcı firmalara sektör hakkında bilgi aktarılmıştır. Bu kapsamda düzenlenen Junio Defile ile de fuar katılımcısı lider firmaların yeni koleksiyonları sunulmuştur.

2017 yılında 10-14 Ocak tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte Genç Tasarımcılar Yarışması’nı ilkinde olduğu gibi BEBKA organize etmiştir.  Yarışma, bebek ve çocuk giyim sektörüne yenilikçi tasarımlar ve yeni yetenekler kazandırmak amacıyla genç tasarımcıları ‘Barış’ temalı yeni koleksiyonlar tasarlamışlar, tasarımlar fuar kapsamında sergilenmiş ve ödüller takdim edilmiştir.

Etkinlik web sitesi: http://www.junioshow.com/tr/index.html

Etkinlik haberi: http://www.bebka.org.tr/site-haber-342-barisi_anlatan_tasarimlara_odul.html

Bilecik Mermeri Tasarımla Buluşuyor: Şehir, Mermer ve Nesneler Etkinliği

Bilecik’in mermerinin tasarım ile farklı bir boyut kazanmasının, pazardaki katma değerinin artmasına destek olmak amacı ile, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Bilecik Valiliği himayelerinde, Bilecik Belediyesi, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi işbirliğinde Bilecik mermerinden farklı tasarımların üretildiği bir atölye ve sonrasında Mermer Zirvesi yapılmıştır. Anadolu Üniversitesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde okuyan, endüstriyel ürün tasarımı, iç mimarlık, grafik tasarım ve heykel bölümünden gelen yaklaşık 30 öğrenci, bu bölümlerden gelen akademisyenlerin yönetiminde 10 gün boyunca çalışarak ürettikleri tasarımlar Zirve’de sergilenmiştir. Zirve’de ise mermer tasarımına yönelik ulusal ve uluslararası katılımcılardan sunumlar gerçekleştirilmiştir. Üretilen tasarımlar ayrıca, Bursa’da düzenlenen Blok Mermer Fuarı’nda da sergilenmiştir.

Etkinlik web sitesi: http://bilecikmermer.org/

EtKinlik haberleri:

http://www.bebka.org.tr/site-haber-246-bilecik_mermeri_tasarimla_bulusuyor.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-253-bilecik_mermeri_sekillendi_sehrin_sembolu_oldu.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-265-bilecik_mermeri_tasarimla_bulusuyor_sergisi_bursada.html

Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışması ve Festivali

Eskişehir’de Türkiye’de ilk olan Çizgi Film Bölümü varlığı ile gelişen animasyon sektörünün rekabet gücünü artırmak amacı ile BEBKA çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

2015 yılında 1. Anadolu Çizgi Film (Animasyon) Yarışması’nı düzenlemiştir. Türkiye geneline yönelik olan ve herhangi bir kategorisi olmadan herkesin katılımına açık yarışma serbest temalı gerçekleştirilmiş olup, toplam 45 başvuru alınmıştır. Yarışma kapsamında birinciye, 20 Bin TL, ikinciye 10 Bin TL, üçüncüye ise 5 Bin TL’lik ödül verilmiştir. Yarışmanın tamamlanmasını takiben, BEBKA tarafından, 14 Mayıs 2015 tarihinde,  Eskişehir’de, 1. Anadolu Animasyon (Çizgi Film) Festivali düzenlenmiştir.

2016 yılında ise, etinlik “2. Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali” olarak genişletilmiştir. Festivalde animasyonun farklı sektörlerdeki yeri ele alınmış, son teknolojiler tanıtılmıştır. Dijital işler ekonomisi, dijital sektörlerde animasyon ve son trendler, sanal gerçeklik ve uygulamaları, artırılmış gerçeklik ve sanal grafikler, savunma sanayi, havacılık ve uzay, mimari gibi yüksek teknolojili sektörlerde, oyun, reklam ve görsel efektlerde ve medyada animasyon uygulamaları ilgi çeken konular arasında olmuştur. Festivalde animasyon sektöründeki firmalar animasyoncular ile buluşturulmuş; öğrencilerin profesyoneller ile birebir görüşmeleri sağlanmıştır.

Türk ve yabancı animasyoncular, sektör duayenleri, yapımcı ve yönetmenler genç yeteneklerle bir araya gelip tecrübelerini paylaşmış; çeşitli atölye çalışmaları, ödüllü filmlerin gösterimleri, canlı çizim şovları gibi birbirinden farklı etkinlikler yapılmıştır. Yetenekli öğrencilerin sektör temsilcileri ile görüşüp kariyerlerinde önemli bir dönüm noktası olacak ve eserlerini paylaşma fırsatı buldukları portfolyo görüşmelerine ilgi oldukça yoğun olmuştur.  2016 yılında Animasyon yarışması kapsamında en iyi 3 animasyon filmi ve öğrenci filmine toplam 65.000 TL ödül verilmiştir.

Etkinlik web sitesi için: http://www.anadoluanimasyon.com/

Etkinlik haberleri:

http://www.bebka.org.tr/site-haber-234-animasyon_yarismasinda_oduller_sahiplerini_buldu.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-263-2_anadolu_animasyon_yarismasi_basladi.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-302-animasyonun_kalbi_eskisehirde_atacak.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-303-2_anadolu_animasyon_festivali_sona_erdi.html

 

Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali

Eskişehir’deki animasyon sektörü potansiyelini geliştirmek adına yapılan çalışmalar kapsamında, 13-18 Haziran 2016 tarihleri arasında Fransa’da düzenlenen ve dünyanın en önde gelen animasyon festivallerinden biri olan Annecy Animasyon Film Festivali’ne katılım sağlanmıştır.

“Anatolia Animation / Turkey-Eskişehir” (Anadolu Aninmasyon/Türkiye-Eskişehir) konsepti ile festivalde stant açılmıştır. Festivalde, katılımcılara Eskişehir’de düzenlenen Animasyon Festivali ve Animasyon Yarışması hakkında bilgi verilirken, Türkiye’de ve özellikle Eskişehir’de yer alan firmalar ve animasyon projeleri hakkında kısa bilgiler içeren kataloglar katılımcılarla paylaşılmıştır.

Annecy Animasyon Festivali’ne katılım ile Eskişehir animasyon sektörünün dünyaya tanıtımı anlamında önemli bir adım atılmış olup, sektörün ve Anadolu Animasyon ve Dijital İşler Festivali’nin gelişimine ilişkin önemli kazanımlar elde edilmiştir.

Etkinlik haberi: http://www.bebka.org.tr/site-haber-311-eskisehir_animasyonu_dunyaya_tanitildi.html

 

Oyunlaştırma Semineri

BEBKA tarafından, 13 Mayıs 2015 tarihinde, Bursa’da, “Eğlencenin Ötesinde Oyunlaştırma” semineri düzenlenmiştir. Seminer, Avrupa’da önde gelen oyun firmalarından olan Deck13 Interactive firmasının kurucusu ve yöneticisi Dr. Florian Stadlbauer tarafından verilen seminerde, herhangi bir konunun oyunlaştırılarak cazip hale getirilmesine yönelik teknik ve uygulama örnekleri paylaşılmıştır. Eğlencenin ötesinde, oyunlaştırma yaklaşımı ve teknikleri ile farklı sektörlerde ürünleri ve hizmetlerin geliştirilmesi, bilginin duyguya dönüştürülmesi, bu süreçte oyun elemanlarının kullanılması oyunun günlük yaşantıya uyarlanması yönünde teknik bilgiler aktarılmıştır.

Etkinlik haberi: http://www.bebka.org.tr/site-haber-236-oyunlastirma_semineri_buyuk_ilgi_gordu.html

 

Bilim Şenliği

BEBKA, bilimsel bakış açısının gelişmesi, bu anlayışının kültürümüzde yayılmasına katkı sağlamak amacı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BTM) ev sahipliğinde ‘Bilim Şenliği’ düzenlemektedir.

Her yıl Mayıs ayında gerçekleşen etkinlik kapsamında proje yarışması düzenlenmekte, öğrencilerin yoğun katılımı sağlanmakta, çeşitli atölyeler ve seminerler düzenlenmektedir.

Ana teması ‘Tasarım ve İnovasyon’ olan 2015 yılında şenliğe öğrencilerin yoğun katılımı sağlanmış, proje yarışması düzenlenmiş, 10 sivil toplum kurulu, 10 bireysel mucit, 10 üniversite kulübü, 9 bilim merkezi ve 3 bilim gösteri ekibinin de proje ve sunumlarıyla şenliğe katılmıştır. Şenlikte 40 atölye çadırında 60 farklı bilimsel atölye uygulamasının yapılırken şenlik süresince günde 6.000 kişiye atölye yapabilme fırsatı sunulmuştur.  2015 yılında lk kez düzenlenen proje yarışması kapsamında, ‘Yüksek Öğrenim’, ‘Mucit’, ‘Meslek Lisesi’, ‘Lise’ ve ‘Ortaokul’ kategorilerinde toplam 100 finalistin mücadele etmiş, 5 ayrı kategoride ilk 3’e giren 15 finalist toplam 65 bin TL’lik para ödülünün sahibi olmuştur.

6-7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde düzenlenen Bursa Bilim Şenliği’nde ise atölye çalışmalarının genel konsepti  “Çevre ve Enerji” olarak belirlenmiştir.  Türkiye’nin dört bir yanından gelen bilim meraklılarını buluşturan şenlikte 53 atölye çadırı ile mekanik, elektronik, gastronomi, astronomi, sağlık, model uçak ve robot gibi farklı alanlarda çalışmalar yapılmıştır.

Bilim Şenliği kapsamında 2016 yılında ikincisi düzenlenen proje yarışmasına bin 360 proje başvurusu yapılmış; İstanbul, Ankara, Mersin, Muş, Osmaniye, Iğdır gibi Türkiye’nin 67 farklı ilinden yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucu 4 farklı kategoride 50 proje adını finale kalmıştır. Proje yarışmasının konsepti ‘Bilim ve Teknoloji’ olarak belirlenirken, minik ve çocuk mucitler kategorisinde 10’ar, genç ve usta mucitler kategorisinde 15’er proje finale kaldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında finale kalan 50 projeye 1000 liradan 16 bin liraya kadar değişik oranda para ödüller verilmiştir.

Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) işbirliği ile 4-7 Mayıs 2017 tarihlerinde TÜYAP Fuar Merkezi’nde düzenlenecektir. Bursa Bilim Şenliği’nin bu yılki konsepti “ Enerji Verimliliği ” olarak belirlenmiştir. Şenlik kapsamında ana teması “Enerji Verimliliği” olan proje yarışması da düzenlenecektir. Temel eğitim, orta öğretim, mesleki eğitim öğrencilerine, yükseköğretim öğrencilerine, mucitlere yönelik proje yarışmasının temel amacı ülkemize bilimi sevdirmek, bu konuda bir farkındalık yaratmak, alışkanlık kazandırmak ve analitik düşünce yapısına sahip geleceğin bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlanmasıdır.

Proje yarışmasının yanında, şenlik kapsamında birçok etkinlik gerçekleştirilecektir: Bu yıl alanında uzman ve popüler bilim insanlarının katılımları ile “Bize Sorun” konseptiyle konferanslar gerçekleştirilecektir. 2017 yılında 75 atölye çadırında katılımcılar, baskı, gastronomi, elektronik, 3D modelleme, arkeoloji, astronomi gibi birçok alanda etkinlikler gerçekleştireceklerdir. Bu yıl aynı anda 3000 kişinin atölye çalışması gerçekleştirmesi ile de bir dünya rekoru denenecektir. Bunların yanı sıra bilim sahnesinde tüm gün bilim gösterileri ile kimya başta olmaz üzere tüm bilim dalları ile ilgili deneyler gerçekleştirilecektir.

Etkinlik web sitesi: http://bursabilimsenligi.org/

Etkinlik haberleri: http://www.bebka.org.tr/site-haber-301-en_buyuk_bilim_senligi_bursada_yapildi.html

http://www.bebka.org.tr/site-haber-233-bilim_senligi_2015te_oduller_sahiplerini_buldu.html

 

Yaratıcı Girişimcilik Eğitimleri

BEBKA girişimcilere mali ve teknik destekler yoluyla katkı sağlamanın yanı sıra bölgedeki girişimcilik kapasitesinin artırılması için British Council ile birlikte girişimcilik eğitimleri düzenlemiştir. Bu eğitimleri 20 senedir KOBİ’lerle çalışan, beş tane işletmenin başında bulunmuş ve 700’ün üstünde girişimci ve KOBİ için işletme müdahale programı yürüten Percy Emmett vermiştir. Eğitim programında katılımcılara yaratıcı girişimcilik metodolojisi ve yaklaşımı yanı sıra konuşma-dinleme-anlatabilme-anlayabilme, değerler, iş fikri ortaya çıkacak ürün veya hizmetin kullanıcılara sağlayacağı faydalar, farkındalık, vizyon ve misyonun ortaya belirlenmesi, hedef kitle, fiyatlandırma, pazarlama ve iş planı hazırlama konularında bilgiler verilmiştir. Yaratıcı Girişimler için Atölye Çalışması kapsamında düzenlenen bu eğitimlere kadın girişimcilerin yoğun ilgisi olmuştur. Eğitimlere Bursa’dan 28, Eskişehir’den ise 20 girişimci katılım sağlamıştır.  Ayrıca Bursa’da gerçekleşen yaratıcı girişimcilik eğitici eğitimine 32 akademisyen, eğitmen ve girişimcilik danışmanı katılım sağlamıştır.

Etkinlik haberi: http://www.bebka.org.tr/site-haber-202-bebkadan_girisimcilik_potansiyeline_katki.html

Yaratıcı Girişimcilik Eğitim Setinin Türkçe’ye Çevrilmesi

Dünyada farklı ülkelerde, 2014 yılında Bursa’da, 2015’te Eskişehir’de ve Türkiye’de farklı illerde de uygulanan “Yaratıcı Girişimcilik Eğitim’leri ile yaratıcı girişimcilere ulaşan NESTA, aynı zamanda yaratıcı sektörlerde iş kurmak isteyen girişimcilerin fikirlerini adım adım geliştirmelerine ve ihtiyaç duydukları ilişki ağını keşfetmelerine destek olmak amacı ile ‘Yaratıcı Girişimcilik Eğitim Seti’ni geliştirmiştir. Eğitim kiti, film, görsel sanatlar, sahne sanatları, müzik, moda, tasarım, çizgi film, oyun, mimarlık, el sanatları, yayıncılık gibi yaratıcı endüstrilerde yeni girişimcilere destek olmayı amaçlamaktadır. BEBKA ve British Council işbirliğinde bu eğitim kitinin, Türkçe’ye çevirisi gerçekleştirilmiş, basımı yapılarak bölgede ve Türkiye’nin farklı illerinde dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

http://www.bebka.org.tr/site-haber-245-yaratici_girisimcilik_egitim_seti_yayinlandi.html